Etiketler

, , , , , , , , , ,

ayaklarım

Bugün keyfim pek yok, neşem yerinde değil veya enerjim düşük diyorsanız bilin ki bilinçaltınız sizi uyarmakta: “Hey sen, koşturan kadın, hırslı adam, planlı insan, endişeli bıdık, her şeyi bir günde halledeceğim diye yırtınan şapşal, dışarıdaki hayattan biraz çekil ve kendine dön. Otur biraz dinlen, kendinle ilgilen ve dengelerini toparla!”. Şayet bilinçaltınızın hem fiziksel hem de duygusal uyarısını dikkate alırsanız, patlama noktasına gelmeden ya da hastalanmadan önce kendinizi toparlama şansınız olacaktır. Almazsanız ne yaptığınız işi doğru düzgün yapacak, ne de planladığınız şeylerden keyif alacaksınız; çünkü düşüncede hallettiğiniz her şey gerçekte düşündüğünüz gibi olmayabiliyor. Herşeyin özünde, onu hangi duygu ile yaptığınız veya yaşadığınız yatar, bunu lütfen unutmayın!

Böyle günlerde kendinize biraz zaman tanıyın ve kendinizle baş başa kalın. Bilin ki bugün sizin kendinize ihtiyacı var. Kendinizle baş başa kalmaktan da korkmamayı acil öğrenmeniz lazım artık, çünkü kişi sadece kendiyle yalnız kaldığında bütünüyle dürüst olur, kendi olur. Yani kötü hissediyorsanız, hislerinizi kimse için saklamadan ortaya çıkarıp değerlendirebilirsiniz; duygusalsanız çekinmeden ağlayabilir, kızgınsanız şöyle okkalı bir iki küfür sallayabilirsiniz. Siz tamamen kendinizle olduğunuzda, kendinizdeki her duygu veya düşünceyi samimiyetle kabullenip, üzerinden sükunetle geçebilirsiniz. İçinizdeki canavarı veya sıkıntıyı dışarı çıkarmanın tek yolu yine onu anlayıp, dinleyip, geçmesine ve çıkmasına izin vermek; buna yardımcı olmaktır. Bir gün işe gitmemek veya planlarınızı ertelemek hayatın sonu olmayacaktır. Kendinizle başbaşa kalmaktan korkuyorsanız, kendinizle tek başına hiçbirşey yapmadan duramıyorsanız en azından önce bunu dürüstçe itiraf edin ve lütfen bunun için zorunluluk ve sorumluluklarınızı bahane etmeyin.

Geçenlerde çok sevdiğim biri bana aynen şöyle dedi: “Bunları düşünmemek için başka bir şeyle oyalanmam lazım, başka bir şey düşünmem lazım!”. Aman dikkat! Sizi rahatsız eden düşüncelerden veya gerçeklerden kaçmak için başka düşüncelere ihtiyaç duymak, eski sevgiliden kopmak için hemen başka sevgiliye koşmak, şeker kullanmamak için sakarine başvurmak, dertlerinden kurutulmak için alkolik olmak gibi bir şey. Hem beyninizin de bir makine olduğunu unutmayın, onu yoran düşüncelerden kurtulup dinlendirmek yerine devamlı başka düşünceler ile çalıştırmaya devam dersiniz makine birgün iflas edecektir.

Sonuç olarak diyeceğim o ki, hayatınızın kan şekeri düştüğünde oturup biraz dinlenin ve tatlı bir şeyler yemek için kendinize biraz müsaade edin.  Unutmayın ki size en tatlı gelecek şey yine kendinizsiniz 🙂 seviyorum sizi ben!

Not: Portakalı lütfen lifleriyle eski usülden yiyin. Portakal suyunda çok fazla şeker var ve hiç sağlıklı lif yok. O yüzden üşenmeyin alın bir portakalı soyun ve şapır şupur yiyin! Afiyet olsun 🙂