Etiketler

, , , , , , , , , ,

sabırlı martı

Sabırlı olduğumuzda duygularımızın büyük resmin sadece bir parçası olduğunu fark etmemiz kolaylaşır. O zaman resmin diğer kısmının da mantıklı düşünceler içerdiğini görebiliriz. Hayatımız ve geleceğimiz ile ilgili kararlar alırken aceleye gerek yoktur çünkü kaderimiz ve onu iyi yönde geliştirme şansımız bizim hızlı veya yavaş olmamıza bakmaz; duygularımız ve mantığımız dengede doğru kararlar almamıza bakar. Kendinizce mühim meselelere dair karar alırken, kendinize gerektiği kadar zamanı kullanma hakkı tanıyın, buna hakkınız ve ihtiyacınız olduğunu da unutmayın!

Benim hayata dair öğrendiğim en önemli derslerden biri sabırlı olmak. Sabırlı olmak demek gerektiği zaman gerektiği hızda hareket etmemek, aksiyona geçmemek değildir. Tam tersi aldığımız kararları uygulamak, harekete geçmek, bazen hızla hareket etmek önemlidir. Sabır ise doğru olduğuna inandığınız şeyler için gerekli disiplini gösterebilmek becerisidir. Sabırlı olmak bir şeye veya birine gönülden inanmaktır. Sevdiğinize karşı sabırlı olmak, onun hatalarını ya da size karşı yanlışlarını kabullenmek anlamına gelmez. Sabırlı olmak sevdiğiniz insan ile birlikte gelişebilmek, birbirini tanıyabilmek ve onu olduğu gibi kabullenebilmek için hem kendinize hem de ona zaman tanıyabilme becerisidir. Sabır öğrenmek, gelişmek ve değişmek için çaba harcamaktır. Sabır gerçeğe olan inancınızı kaybetmeden ilerleyebilme gücüdür. Sabır hayatın dengelerinin eninde sonunda yerine oturacağını bilmek, her kötünün ardından bir iyilik geleceğine inanmak, hayatımızdaki insanlara kendileri olabilme şansını tanımak, gönülden arzu ettiklerinizi yine umutla bekleyebilmektir. Sabır hem kendimize hem de başkalarına karşı en büyük anlayıştır.

Doğru zaman gelene dek sabredebilmek güç kazanmaktır; doğru zaman geldiğinde bu güç sizi harekete geçirecektir. Güvenin! seviyorum sizi 🙂

NOT: her sabah evden çıkmadan ağzınıza iki ceviz, iki fındık atın!!!! Kuruyemişin gücünü keşfedin 🙂