Etiketler

, , , , , , , , ,

???????????????????????????????

Bize özel yeteneklerimizin hakkını vermenin en güzel yolu onları topluluk içinde ve başkaları için kullanmaktır. Oysa ne yazıktır ki kimimiz bunları ortaya koymanın gösterişli olmak anlamına geldiğini düşünürüz, ya da böyle yetiştirilmişizdir. Kimimiz de yeteneklerimizin farkında değilizdir, ya da onları yeterince önemsemeyiz. Yeteneklerimizi saklamak, ya da onları önemsememek, bizi biz yapan bu becerileri başkaları ile paylaşmamak aslında KENDİMİZİ SAKLAMAK ve KENDİMİZİ ÖNEMSEMEMEKTİR. Ne büyük haksızlık?

Oysa yeteneklerimizi kullanarak kendimizi faydalı kıldığımızda, becerilerimizi hem kendimiz hem de başkalarının iyileşmesi için sunduğumuzda sadece insanlara faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendimizi gerçekleştirdiğimiz, kendimiz gibi olduğumuz için kendimizi de güçlendiririz. Mutluluk ve kişisel özgürlük sanıldığının aksine maddi kazanç veya sosyal statü ile değil, başkalarına faydalı olmakla, vermekle ve kendinizi kendiniz gibi yaşayabilmekle mümkündür. Sizi siz yapan özellikleriniz, size bir hediye olarak sunulmuş o eşsiz yeteneklerinizin frakına varın artık ve onları sonuna dek dolu dolu kullanın. Lütfen şu hataya düşmeyin: eşsiz yetenek Mozart gibi piyano çalabilmek veya ünlü bir romancı, doktor ya da mühendis olabilecek yeteneklere sahip olmak değildir. Eşsiz yetenek, en ünlüler ve en başarılılar ile kıyaslanarak ortaya çıkmaz. Eşsiz yetenek en iyi yaptığınız şeydir, yaparken sizi en mutlu eden becerinizdir, onu dolu dolu kullanabilme cesaretidir de aynı zamanda. Gönülden yapılan iş, beceri ile yapılan, çok iyi yapılan bir iş ister küçük ister büyük olsun eşsizdir. Yeter ki onu başka insanlardan saklamayın, küçümsemeyin ve iyi yaptığınız şeylere güvenin. Her ne ise iyi yaptığınız şey, ki bu bazen sadece gülümsemek bile olabilir; o zaman dolu dolu gülümseyin, düşündüğünüzden daha fazla faydanız olacaktır çevrenizdekilere.

Ve lütfen günümüz tuzağına düşmeyin: yeteneklerinizi kullanmanın karşılığı para değildir; para yaptığınız işin karşılığıdır, geçinmek için çalışmanın kazancıdır. Ama severek ve gerçekten hakkını vererek yaptığınız her şey, her beceri, her iş karşılığını öncelikle kişisel tatmin, mutluluk ve güçlenme olarak bulur. Şuna emin olabilirsiniz ki gönülden ne verirseniz, onun karşılığını doğru zamanda doğru yerde mutlaka alıyorsunuz; evrenin karması; ilahi adaleti ve üstün dengesi sizi mutlaka buluyor.

Bugün küçük bir zaman ayırın ve düşünün: “en iyi yaptığım şey ne?”. Sonra da onu bir hediye gibi sunun çevrenizdekilere. Birinin mutlaka bu hediyeye çok ihtiyacı vardır, onu mutlu edeceksiniz; dolayısıyla kendinizi de! seviyorum sizi 🙂

Not: Lütfen organik bal yiyin, gerçek bal bulun, organik pazarda ve bazı marketlerde sertifikalı ürünler var artık. Balı ilaç niyetine yiyin, ama gerçek değilse faydası yok!l  BAL dünyanın en güzel şeyi olsa gerek 🙂