Etiketler

, , , , , , , , , ,

Starling Murmuring today in Fenerbahçe Istanbul. Pure joy !!!

Bugün sığırcıkların şovuyla kendimden geçtim. Kasım ayındayız ve tam da sığırcıkların göç mevsimi zamanı. Ne mutlu bize ki Avrupa ile Afrika arasındaki dört önemli göçmen kuş rotasından ikisi Türkiye üzerinde. Böylece yaz sonunda günler kısalıp, böcekler azalınca kışı Afrika’da geçirmek için göç eden kuşları izleme şansımız oluyor. Gidiyorlar diye üzülmeyin, ilkbahara hepsi geri dönecek 🙂

Sığırcıkların uçuş hızı 74 km! Çok çevik ve estetik dönüşlerle gökyüzünde mükemmel dalgalanma efekti yaratabiliyorlar. Ve çok gevezeler 🙂 Uçarken olduğu kadar tünediklerinde de durmadan birbirileriyle konuşuyorlar. Meğer en önemli özelliklerinden biri de zaten bu ses çıkarma ve ses taklit etme yetenekleriymiş. Repertuarlarında gıcırtı, hışırtı, vızıltı ve takırtı gibi pek çok ses bulunmakta. Diğer kuşların şakımalarını ve insanların çıkardıkları bazı sesleri dahi taklit edebilmektedirler. Bu nedenle araştırmacılar bu kuşlarla yakından ilgileniyorlar ve insan dili evrimi alanında sığırcıkları da incelemeye başlamışlar bile.

(Fenerbahçe’nin en çirkin binasını başka türlü asla koymazdım bloguma ama sığırcıklar tüneyince herşey değişti )

Sığırcıklar oldukça sosyal kuşlar. Kalabalık sürüler halinde uçuyorlar ve hep beraber gökyüzünde döne döne uçmalarına da MURMURATION deniyor. Kimi zaman içlerine başka cins kuşları da alıyorlar.

A “murmuration” of starlings, as this phenomenon is known, must be one of the most magical, yet underrated, wildlife spectacles on display in winter. Impenetrable as the flock’s movements might seem to the human eye, the underlying maths is comparatively straightforward. Each bird strives to fly as close to its neighbours as possible, instantly copying any changes in speed or direction. As a result, tiny deviations by one bird are magnified and distorted by those surrounding it, creating rippling, swirling patterns. In other words, this is a classic case of mathematical chaos (larger shapes composed of infinitely varied smaller patterns). Whatever the science, however, it is difficult for the observer to think of it as anything other than some vast living entity. ( http://www.telegraph.co.uk/earth/wildlife/4736472/The-mathematics-of-murmurating-starlings.html )

Sığırcıkların “Murmuration” olarak bilinen gökyüzünde beraber uçmaları kışın meydana gelen en sihirli ancak ne yazık ki pek hafife alınan vahşi yaşam manzaralrından biridir. Sürü içine girilemeyecek kadar birarada hareket ediyor gibi gözükse de tüm bunun altında yatan matematik son derece basittir. Her kuş yanındaki kuşa mümkün olabildiğince yakın uçmaya çalışır, hız ve yön değişimine de çabucak ayak uydurur. Bunun sonucunda tek bir kuşun hareketlerindeki minicik bir değişim onu çevreleyen binlercesi tarafından çok büyük bir hale getirilir ve biçimi de bozulur. Bu da girdap ve dalgacık gibi şekiller meydana getirir. Diğer bir deyişle bu matematiksel kaosun klasik bir örneğidir (sonsuz çeşitlilikteki küçük şekillerden oluşan büyük biçimler). Bilim ne  derse desin yine de izleyenler için bunu muazzam   bir canlı varlıktan başka bir şey olarak görmek çok zordur.

http://youtu.be/v7ftE5fSI34

Videomu bu linkten izleyebilirsiniz!